dialux relux energyPovědomí o udržitelnosti neustále roste. Ať už se jedná o bioprodukty, zelenou elektřinu nebo elektrickou mobilitu - toto téma prochází všemi oblastmi života.

Stále častěji se hodnotí také environmentální stopy budov, ve kterých žijeme a pracujeme. Není náhodou, že certifikáty jako LEED, DGNB a BREEAM získávají na popularitě, když jsou zadávány stavební projekty.

Osvětlení je také nástrojem pro zlepšení energetické bilance budovy a pro úsporu zdrojů. Efektivní využívání energie s využitím přírodních zdrojů, jako je denní světlo, je již dlouho v agendě plánovačů budov.

Výpočet denního světla pomocí DIALuxu

DIALux je nástroj pro výpočet spotřeby energie na projektech osvětlení. Návrháři osvětlení mohou používat software pro výpočet spotřeby energie pod vlivem denního světla v určitých situacích. Kvocient denního světla a spotřeba energie plánovaného světelného systému pro konkrétní světelné scény se určují s ohledem na podmínky denního světla.

dialux reluxDIAL a RELUX společně plánují vyvinout nový, otevřený datový formát pro svítidla a senzory, které mohou být využity mimo jiné ve dvou programech osvětlení firmy DIALux (DIAL) a RELUX.

Budoucnost spočívá v digitálních procesech: to je důvod, proč uživatelé a průmysl kladou rostoucí nároky na elektronická data o výrobcích. Metody digitálního plánování, například BIM, vyžadují, aby byla data zpracovávána jednotně. Tyto dvě společnosti chtějí tyto výzvy řešit otevřeným datovým formátem pro účely importu a dalšího zpracování.

Ve srovnání s často používanými formáty IES a LDT bude nový formát dat obsahovat podrobnější informace o produktu. To může být ve formě parametrů, jako je geometrie, fotometrie, texty, obrázky produktu, dynamické řízení a ovladatelnost.

csm Dx Normen in Dx evo Header Blog d187f146f2S DIALux 4 a DIALux evo máme na trhu dva nástroje pro návrh osvětlení, které mohou designéři po celém světě používat zdarma. V uplynulých měsících jsme investovali mnoho úsilí a prostředků do vývoje DIALuxu evo, aby byl software ještě rychlejší a intuitivnější. DIALux evo se používá nejen k rychlému návrhu osvětlení v souladu s normami, ale také pro návrh osvětlení a vizualizaci v kontextu komplexní architektury. V tomto ohledu DIALux evo drží krok s technologií naší doby. Kromě rychlejších výpočtových časů - především u projektů s komplexními soubory 3DS - je možné také importovat projekty BIM. Rovněž dojde ke změnám v prezentaci výsledků s DIALuxem evo 9 (bude vydán v polovině roku). Bude existovat nové rozvržení pro výstup výsledků tak, aby uživatel mohl prezentovat návrh osvětlení. To jsou jen některé z nových funkcí softwaru. Důležitým aspektem pro uživatele je rychle navrhnout osvětlení v souladu s normami. Zakázky na projekty světelného designu jsou často udělovány pouze tehdy, pokud projektant zohlednil také požadavky stanovené normami. DIALux evo zavedl nejrozšířenější mezinárodní normy.

csm HU Schnelle Berechnung Body 144ecfce481Ať už se jedná o nábytek, výzdobu nebo rostliny, mnoho návrhářů osvětlení používá 3ds objekty v projektech DIALux, aby lépe prezentovaly realitu. V závislosti na jejich počtu nebo velikosti mají tyto objekty velký vliv na dobu výpočtu projektu. Abychom ušetřili čas výpočtu a zlepšili vizualizaci objektů, naši vývojáři zavedli novou metodu výpočtu pro verzi DIALux evo 9 (k dispozici od poloviny roku).

exteriorDIALux evo 8.1 byl představen nedávno. Pro nás platí pravidlo, že pokud je jedna verze vydaná, pracuje se usilovně na verzi další. Již nyní vývojáři plně pracují na nové verzi DIALux evo 9, která přijde na trh v polovině roku 2019.


Vždy v čas představujeme nové možnosti a vlastnosti programu. Tentokrát se zaměříme na návrhy osvětlení pro venkovní plochy. V předchozích verzích nebyla žádná specifická informace pro venkovní plochy ani žádný pohled v CAD. Toto se změní v nové verzi. Následují příklad ukazuje jak bude vlastnost fungovat.