• DIALux evo 8.1
    DIALux evo 8.1
  • Výpočet osvětlení
    Výpočty osvětlení
  • DIALux školení
    DIALux školení

 

Školení DIALux

icons8-training-50.png

Školení softwaru DIALux a DIALux evo. Více zde.

 

Výpočty osvětlení

icons8-light-automation-50.png

Výpočty osvětlení a proslunění budov a venkovních prostor. Více zde.

 

Návrhy osvětlení

icons8-ceiling-light-50.png

Vypracování profesionálních návrhů osvětlení. Více zde.

 

Dodávky osvětlení

icons8-delivered-50.png

Špičkové produkty, které si posvítí na Vaši práci.

Osvětlení zrakového úkolu podle ČSN EN 12464-1

prace os

Místo zrakového úkolu, bezprostřední okolí úkolu a oblast pozadí

 

ČSN EN 12464-1 vyžaduje správné osvětlení na místě zrakového úkolu

Místo zrakového úkolu je definováno jako oblast, v které probíhá konkrétní zrakový úkon. Zrakový výkon vyžadovaný pro zrakový úkol je stanovený příslušnými prvky (velikost objektů, kontrast pozadí, jas objektů a pracovní doby) vykonávané činnosti. Referenční plocha může být horizontální, vertikální nebo nakloněná.

 

 

 

Bezprostřední okolí úkolu je definováno jako pás obklopující místo zrakového úkolu uvnitř zorného pole. Šírka tohoto pole je nejméně 0.5m.

task area

Určení místa zrakového úkolu a bezprostředního okolí dává návrhářům určitou volnost v tvorbě světelného návrhu založeném na vizuálních požadavcích pro konkrétní aktivitu v daném místě. Je potřeba také myslet, že některé místa zrakového úkolu mohou nabývat velkých oblastí.

Návrhář musí vyžadovat dokumenty obsahující velikosti a místa zrakových úkolů.

Pokud velikost nebo místo zrakového úkolu nejsou známy, ČSN EN 12464-1 dává přednost osvětlit celou místnost, jako velké místo zrakového úkolu nebo celou místnost osvětil jednotnou úrovní osvětlení definovanou návrhářem.  Pokud jsou pak místa zrakových úkolů upřesněny, světelná instalace musí být doplněna, aby dosáhla na požadované limity úrovní v pracovních oblastech.

Ve velmi velkých prostorech, kde jsou pracovní místa jen příležitostně nebo nepravidelně obsazena, ČSN EN 12464-1 povoluje využití oblasti pozadí. Měl by to být pás o šířce nejméně 3m.

Udržovaná osvětlenost vyžadovaná pro okolí kde je možné aplikovat oblast pozadí, záleží na požadavcích, které musí být splněny v pracovní oblasti.

Rovnoměrnost osvětlení

Tabulky v sekci 5.3 v normě ČSN EN 124646-1 ukazují rovnoměrnost (Uo) vyžadovanou pro místa zrakového úkolu, oblasti aktivit a vnitřních prostor. Pro bezprostřední okolí úkolu a oblasti pozadí je stanovena rovnoměrnost Uo na 0.40 a 0.10.

work station1

O nás

Společnost Top osvětlení s.r.o. působí na trhu s osvětlením již 7 let. Za tuto dobu jsme navázali spolupráci s velice významnými společnostmi v oboru osvětlování. Provádíme jako jediní, akreditované školení softwaru DIALux a DIALux evo, dále pak výpočty všech druhů osvětlení a proslunění. Pomáháme řadě firem s výběrem toho správného dodavatele svítidel. Specialitou jsou výpočty veřejného osvětlení a přisvětlení přechodů pro chodce.  

Světelná technika je poměrně specifický technický obor, který se stále dynamicky rozvíjí a návrh osvětlení vyžaduje široký přehled a orientaci v mnoha oborech i velmi dobrou znalost technických prostředků (světelných zdrojů, svítidel atd.).

Pro simulace výpočtů využíváme profesionální velice rychlé výpočetní stroje ve spojení se softwarem DIALUX, který dokáže zaručit velice přesné a detailní výstupy i pro ty nejnáročnější klienty. Není problém vytvořit renderované obrázky nového světelného systému či dokonce video z prostor kde svítidla navrhujeme.

Svítidla, která dodáváme ve spolupráci s našimi partnery, jsou námi testována a měřena. 

Není pro nás problém navrhnout světelnou soustavu s plným řízením pomocí protokolu DALI. Dodání systému, naprogramování, uvedení do provozu či zaškolení pracovníků.

Do průmyslových prostor navrhujeme robustní a vysoce výkonná svítidla s požadovaným krytím, která jsou osazena LED čipy nejvyšší kvality a proudovými zdroji značky MEANWELL. Tato kombinace zaručuje vysoký výkon a dlouhou životnost světelné soustavy. Svítidla dodáváme jak jednotlivě tak jako kompletní instalaci na klíč.  

Návrhy, výpočty a dodávky osvětlení. Školení DIALux. DALI řízení.