• DIALux evo 8.1
  DIALux evo 8.1
 • Výpočet osvětlení
  Výpočty osvětlení
 • DIALux školení
  DIALux školení

 

Školení DIALux

icons8-training-50.png

Školení softwaru DIALux a DIALux evo. Více zde.

 

Výpočty osvětlení

icons8-light-automation-50.png

Výpočty osvětlení a proslunění budov a venkovních prostor. Více zde.

 

Návrhy osvětlení

icons8-ceiling-light-50.png

Vypracování profesionálních návrhů osvětlení. Více zde.

 

Dodávky osvětlení

icons8-delivered-50.png

Špičkové produkty, které si posvítí na Vaši práci.

Jak se vyvarovat otravy rtutí z recyklace CFL zářivky

Kompaktní fluorescenční zářivky (CFL) jsou výbornou alternativou k tradičním žárovkám. Jsou více energeticky efektivní, což znamená, že jsou více a více využívané. Živostnost je delší, takže nevyžadují tak častou výměnu. A teoreticky jsou výhodnější pro zemi, protože nejsou tak často vyhazovány. Nicméně, CFL zářivky obsahují rtuť, což může být pro zemi špatné v případě, že nejsou správně zlikvidovány po tom, co skončí jejich živostnost. Tento článek Vám řekne vše, co potřebuje vědět o hrozbě rtuti ze zářivek CFL, jak správně recyklovat a jaké jsou Vaše možnosti, pokud se recyklací zářivek CFL nechcete zabývat vůbec.

cfl

 

Problém se rtutí

Každá zářivka CFL obsahuje přibližně pět miligramů rtuti. Pokud se zářivka rozbije, je rtuť uvolněna do vzduchu. To může být nebezpečné pro jednotlivce v případě, že se zářivka rozbije v domácnosti. Pokud se rozbije na skládce, pak to může mít vliv na Zemi, protože rtuť odnáší dešťová voda a vzduch. Uvádí se, že do životního prostředí může být uvolněno až čtyři tuny rtuti každý rok, díky nesprávnému zlikvidování zářivek CFL. Nebezpečí ze rtuti ze zářivek je kumulativní, takže čím více zářivek skončí na skládce, tím více nebezpečnější pro životní prostředí.

Obsahuje vaše zářivka rtuť?

Zářivky obsahující rtuť jsou používané výhradně v domácnostech obsahují rtuť. Informace o tom jestli rtuť obsahují, najdete na štítku výrobku.

Jak zacházet s rozbitou zářivkou CFL

Doporučujeme postupovat podle těchto tipů, pokud zářivku rozbijete ve vaší domácnosti:

 • Okamžitě otevřete všechna okna v místnosti. Opusťte místnost na dobu minimálně patnácti minut. Pokud máte ústřední topení, pak ho během této doby vypněte, aby nedocházelo k cyklaci
 • vzduchu po celém domě.
 • Nasaďte si rukavice před manipulací se střepy. Shrňte všechny viditelné části. Menší části můžete nabrat například širokou samolepící páskou.
 • Pro dokonalé vyčistění použijte vlhký papírový ručník a přidejte ho ke střepům.
 • Nikdy nepoužívejte vysavač. Riskujete šíření rtuti po celém domě.
 • Obraťte se na místní recyklační střediska, pro informace kam odpad odvézt.

Správná recyklace CFL zářivky

Je známo, že pouze dvě procenta lidí recyklují své zářivky. Toto číslo je velice malé. Co si mnoho lidi neuvědomuje, je, že je to vlastně velice snadné. Hodně firem prodávající zářivky umožňuje i vrácení špatné, například Ikea. Vše co potřebuje udělat je, vzít je a odnést je tam a oni už se postarají o řádnou recyklaci.
Pokud nemáte žádný z těchto obchodů ve svém okolí, nedělejte si starosti a zkuste se podívat na tyto webové odkazy, zadat PSČ a stránky Vám najdou nejbližší recyklační místo.
LampRecycle.org nebo Ekolamp.cz
Možná si to neuvědomujete, ale ve skutečnosti mnoho státu požaduje správnou recyklaci CFL zářivek podle zákona.

Alternativy za CFL zářivky

CFL zářivky jsou v těchto dnech velice oblíbené. Klasické žárovky jsou neefektivní a budou zanedlouho vyřazeny z prodeje. Proto jediná náhrada za toto řešení je LED technologie, která neobsahuje žádnou rtuť. Je to win-win situace.

O nás

Společnost Top osvětlení s.r.o. působí na trhu s osvětlením již 7 let. Za tuto dobu jsme navázali spolupráci s velice významnými společnostmi v oboru osvětlování. Provádíme jako jediní, akreditované školení softwaru DIALux a DIALux evo, dále pak výpočty všech druhů osvětlení a proslunění. Pomáháme řadě firem s výběrem toho správného dodavatele svítidel. Specialitou jsou výpočty veřejného osvětlení a přisvětlení přechodů pro chodce.  

Světelná technika je poměrně specifický technický obor, který se stále dynamicky rozvíjí a návrh osvětlení vyžaduje široký přehled a orientaci v mnoha oborech i velmi dobrou znalost technických prostředků (světelných zdrojů, svítidel atd.).

Pro simulace výpočtů využíváme profesionální velice rychlé výpočetní stroje ve spojení se softwarem DIALUX, který dokáže zaručit velice přesné a detailní výstupy i pro ty nejnáročnější klienty. Není problém vytvořit renderované obrázky nového světelného systému či dokonce video z prostor kde svítidla navrhujeme.

Svítidla, která dodáváme ve spolupráci s našimi partnery, jsou námi testována a měřena. 

Není pro nás problém navrhnout světelnou soustavu s plným řízením pomocí protokolu DALI. Dodání systému, naprogramování, uvedení do provozu či zaškolení pracovníků.

Do průmyslových prostor navrhujeme robustní a vysoce výkonná svítidla s požadovaným krytím, která jsou osazena LED čipy nejvyšší kvality a proudovými zdroji značky MEANWELL. Tato kombinace zaručuje vysoký výkon a dlouhou životnost světelné soustavy. Svítidla dodáváme jak jednotlivě tak jako kompletní instalaci na klíč.  

Návrhy, výpočty a dodávky osvětlení. Školení DIALux. DALI řízení.