Nouzové osvětlení s DIALux evo

Od DIALux evo 10 můžete intuitivně plánovat nouzové osvětlení ve svých projektech podle EN 1838. DIAL se zeptal skupiny světelných designérů a výrobců svítidel na jejich přesné požadavky a kroky plánování pro jejich každodenní práci a výsledky jsou působivé. Pouhými několika kliknutími lze naplánovat únikové cesty, určit antipanikové oblasti a vypočítat scény nouzového osvětlení. Více než 750 000 uživatelů po celém světě plánuje s DIALux evo – zcela zdarma.

Plánování situací

Nouzové osvětlení je nutné, pokud se po výpadku proudu. V tomto případě musí být zajištěno, aby bylo možné oblasti ještě bezpečně opustit. Projektanti se primárně řídí normou EN 1838: 2019-11 Světelné aplikace – Nouzové osvětlení. Při návrhu nouzového osvětlení je třeba vzít v úvahu následující situace:

 

  • Únikové cesty
  • Anti panické oblasti
  • Oblasti vysoce rizikových úkolů
  • Body důrazu, např. schody, body první pomoci a protipožární zařízení (svislé plochy)

 

Jak funguje proces plánování v DIALux evo?

V DIALux vytvoříte projekt světelného designu: Půdorysy a řezy vám pomohou při realizaci architektury a designu interiéru. Je také možný IFC import již postavené 3D budovy. Po navržení všech vnitřních prostor můžete začít s nouzovým osvětlením.

Krok 1: Výpočtové objekty – Nouzové plochy

Nejprve vyberte režim Výpočetní objekty a přepněte na nástroj Nouzové plochy . Zde je možné vytvořit únikovou cestu nebo anti panický prostor.

Můžete vytvářet jednoduché a křížové únikové cesty. Křížení únikových cest se automaticky spojí do komplexní výpočetní oblasti. Každé sekci lze také snadno přiřadit vlastní šířku. Pouhými několika kliknutími lze pro každou místnost nebo oblast automaticky vygenerovat antipanikovou oblast včetně volně definovatelné okrajové zóny.

Do každého typu místnosti lze vložit několik výpočtových objektů pro únikové cesty a protipanikové prostory. Pokud je požadován polygonální tvar antipanikové oblasti nebo pokud je třeba počítat s několika antipanikovými oblastmi ve velmi velké místnosti, projektanti to mohou vyřešit nakreslením ručně vytvořených oblastí. Standardní výpočtové objekty lze také vypočítat ve scéně nouzového osvětlení. Tím můžete také poskytnout normativní důkaz pro vysoce rizikové oblasti úkolů nebo body důrazu, jako jsou svislé povrchy a schody.

 

Krok 2: Světlo – nouzová svítidla

DIALux nabízí mnoho funkcí pro rychlý a efektivní návrh nouzového osvětlení. V případě, že návrh osvětlení již existuje, může být vaším úkolem definovat některá ze stávajících svítidel jako nouzová svítidla. Pokud jsou však nouzová svítidla požadována specificky, existují různé možnosti umístění: lineární uspořádání je vhodné pro únikové cesty, automatické uspořádání pro antipanikové prostory a individuální uspořádání pro body důrazu.

V režimu Světlo a pod nástrojem Nouzová svítidla, můžete zpočátku použít pro nouzové osvětlení jakékoli importované svítidlo v DIALuxu. Výrobce může definovat plochy vyzařující světlo, které jsou speciálně určeny pro nouzové osvětlení. Tyto informace pak automaticky používá DIALux evo. Pokud tato data neexistují, provedete nastavení sami. Pokud tato data neexistují, provedete nastavení sami. Musíte určit svítidla, která mají být použita jako nouzová svítidla a zkontrolovat charakteristiky nouzového svítidla na vlastní odpovědnost. Lze nastavit nouzový světelný tok nebo faktor nouzového osvětlení, přičemž se tyto dvě hodnoty vzájemně převádějí. Navíc můžete u každého svítidla v projektu specifikovat, zda má být použito pouze pro nouzové osvětlení, celkové osvětlení nebo pro oba případy.

Scéna nouzového osvětlení je založena na skupinách svítidel – DIALux rozděluje skupiny podle typu svítidla a fotometrických vlastností. Je velmi snadné vytvářet vlastní skupiny svítidel a kombinovat svítidla se stejnými vlastnostmi v jedné skupině. Kliknutím na skupinu svítidel se automaticky vyberou přidružená svítidla v CAD a pomůže vám zkontrolovat správné přiřazení. Všechna nouzová svítidla jsou navíc označena malým symbolem v DIALux. To vám pomůže udržet si přehled v každém pohledu.

 

Náhled ve falešných barvách: Vizualizujte v reálném čase

Náhled falešných barev by měl být vždy aktivován. To výrazně zkracuje dobu plánování. Důvodem je, že tato vizualizace probíhá v reálném čase a přímo zobrazuje úrovně osvětlení generované nouzovými svítidly na výpočtových plochách. Výpočet je v tomto kroku zbytečný a šetří důležitý čas. Požadované hodnoty podle DIN EN 1838 máte po ruce a můžete rychle a snadno optimalizovat polohy svítidel. Falešné barvy vám ukáží přímý vliv na výsledky, jakmile zmenšíte rozteč svítidel nebo přidáte další svítidla.

 

Krok 3: Výpočet a výsledky

Důležitou součástí je samozřejmě standardizovaný výpočet. DIALux zohledňuje tyto požadavky se speciálním nastavením. Lze nastavit například zohlednění prvního odrazu nebo výpočet nábytku. Ve standardním nastavení není do výpočtu zahrnut žádný nábytek a žádné odrazy od povrchů místnosti.

Další funkcí je nastavení výpočtu. Pod Výpočet v horním menu lze vypočítat všechny -světelné scény nebo pouze aktivní, tj. zvolenou světelnou scénu. To ušetří spoustu času při optimalizaci.

Po dokončení výpočtu se na pravé straně automaticky otevře přehled výsledků. Všechny výsledky můžete zkontrolovat přímo. Výsledek ještě neposkytuje požadované hodnoty? Žádný problém, s lupou CAD automaticky skočí na postižený bod s pokleslou krátkou hodnotou a označí jej červeným křížkem. Již není nutné otravné hledání minimálních hodnot.

 

Krok 4: Dokumentace

V režimu Dokumentace můžete exportovat standardní návrh osvětlení i kompletní návrh nouzového osvětlení. To zahrnuje všechny výsledky výpočtů pro normativní ověření, datové listy nouzových svítidel, seznamy svítidel a plán rozmístění svítidel. Můžete zahrnout popisy projektů, důležité textové a obrazové informace a nakonec dokumentaci vytisknout nebo uložit jako PDF. Plán rozmístění svítidel lze také exportovat jako soubor DWG.