Vánoční osvětlení

LED-Christmas-Lights

Vánoční osvětlení jsou svítidla použitá na výzdobu kolem Vánoc. Použití slavnostního osvětlení během Vánočních svátků je dlouhou tradicí mnoha křesťanských kultur a bylo také přijato v řadě nekřesťanských kultur, jako je Japonsko.


Tradice používání malých svíček použitých k rozsvícení Vánočního stromu se datuje přinejmenším do poloviny 17 století. Trvalo dvě století než se tradice rozšířila, Německo byla první země poté se šíří do východní Evropy. Svíčky na stromy byly lepeny na větve roztaveným voskem nebo připojeny kolíky. Držáky na svíčky byly použity až v roce 1890. Mezi roky 1902 a 1914 se začaly používat malé lucerny a skleněné koule.

Osvětlený vánoční strom se stal tradicí Vánoc v Německu během raného novověku. Do Anglie se dostal osvětlení Vánoční stromek během vlády královny Viktorie a po emigracích se rozšířil do Severní Ameriky a Austrálie. Ve svém deníku na Štědrý den v roce 1832, napsala malá 13ti-letá princezna „ Po večeři… Pak jsme šli do salonu vedle jídelny. Byly tam dva stromy na kulatých stolech se svíčkami a cukrovím. Všechny dárky byly umístěny kolem stromů.“ Až do vývoje levné elektrické energie v polovině devatenáctého století, byly svíčky velice často používány.

Ve Spojeném království, jsou elektricky poháněné vánoční světla obecně známá jako pohádková světla. V roce 1881, Londýnské divadlo Savoy, byla první budova na světě osvětlená pomocí elektřiny. Sir Joseph Swan, vynálezce žárovky dodává zhruba 1200 žárovek. Dne 25. listopadu 1882 jsou miniaturní žárovky značky Swan použity na premiéru představení operety Gilbert a Sullivan. Od té doby se stává elektrické Vánoční osvětlení v Británii velice populární.

První známé elektricky osvětlené Vánoční stromy vytvořil Edward H. Johnson ve spolupráci s vynálezcem Thomasem Edisonem. Johnson si vyráběl první Vánoční osvětlení pro sebe, obsahovalo 80 žárovek v červené, bílé a modré barvě velikosti vlašských ořechů. Osvětlení spustil 22 prosince v roku 1882 ve svém domě na 5 Avenue v New Yorku. Osvětlení bylo publikováno v deníku Detroit a Johnson se stal otcem osvětlení Vánočního stromu. V roce 1900 začali podniky navlékat své budovy do Vánočního osvětlení, pro průměrného člověka bylo osvětlení pořád stále drahé. Nedostupné pro většinu, se osvětlení stromku nestalo až do roku 1930.

V roce 1895, prezident USA Glover Cleveland hrdě sponzoroval první elektricky osvětlený strom v Bílém domě. První komerčně vyráběné světla na Vánoční strom byly vyrobeny v řetězech po osmy od společnosti General Electric.

Technologie

Technologie Vánočního osvětlení je velice různorodá, od jednoduchých lehkých řetězů, až po plně rozvinuté osvětlení animovaných obrazců. Vánoční osvětlení slouží také jako výzdoba domů a komerčních budov. Typy zdrojů používané u Vánočního osvětlení se také velmi liší, což odráží různorodost moderní osvětlovací techniky obecně. Většinou se využívají klasické žárovky a nyní LED diody jako úspornější náhrada.

 

christmas-tree-lights1