Vědci vytváří LED o tloušťce pár atomů

washington 2d led

Většina moderní elektroniky počínaje televizemi a chytrými telefony po nositelné technologie a počítačové monitory, využívají malé světlo emitující diody nebo LED. Tyto LED jsou založené na polovodičích, které emitují světlo při průchodu elektronů. Jak jsou zařízení menší a rychlejší, je zde větší požadavek na polovodiče a jejich velikost, sílu a účinnost.

Vědci z Washingtonské Univerzity vyvíjí nejtenčí známé LED, které mohou být použity jako zdroj světelné energie v elektronice.  LED jsou založeny na dvou rozměrných, flexibilních polovodičích, které je možné spojovat nebo zmenšovat a využívat v různorodých aplikacích, než dovoluje současné technologie.

„Můžeme vyrobit velice tenkou LED, jen 3 atomy tenkou. Takto tenké LED jsou velice důležité pro budoucí elektroniku“ uvedl Xiaodong Xu, profesor z univerzity.

Většina běžné elektroniky využívá troj rozměrné LED, ale tyto jsou 10 až 20x tenčí, což je až 10.000x tenčí než lidský vlas.

LED z UW jsou vyrobeny rovných plátů molekulárního polovodiče, známého jako selenid wolframičitý, patřící do skupiny dvou rozměrných materiálů, které byly nedávno identifikovány jako nejtenčí známé polovodiče. Tato nová technologie navíc může otevřít dveře v jiných odvětvích spotřební elektroniky.