Co je to vláknová LED žárovka ?

2

Vláknová LED žárovka kombinuje klasickou skleněnou baňku žárovky s LED technologií. Vláknová LED žárovka byla poprvé uvedena Japonskou společností zabývající se osvětlení Ushio v roce 2008. Byla to významná událost pro LED technologii. Původní USHIO U-LED žárovka využívala 6 vláken, aby se co nejvíce podobala klasické žárovce s 3 LED čipy na každém vlákně.

Nyní je technologie vylepšena tím, že je využíváno 1 až 4 vlákna na delší základně s 30 LED čipy na každém vlákně.

 

 

  

 

Jak se vláknová LED vyrábí?

Na rozdíl od běžných LED žárovek, v kterých je LED čip umístěn rovně uvnitř kovového hranolu, LED čipy vláknové žárovky jsou zapouzdřené v transparentním válci skla nebo syntetického safíru, povlečeným fosforem. Tato nová výrobní technologie s nanášením fosforu se nazývá „chip on glass“ (COG). Válec skla nebo syntetického safíru je velmi tenký, s průměrem jenom 1.5mm a délkou 30mm. Vláknová LED je tvořena až po COG procesu zapouzdření.

1

Obrázek 1: LED čipy jsou zapouzdřeny s transparentním válci syntetického safíru potažený fosforem.

Použitím této technologie, vláknové LED vyzařují světlo do všech stran a vytvářejí velmi podobné světlo a teplotu barev jako klasické žárovky. Použitím 4 vláken obsahující 3.6W LEDky (v sérii nebo paralelně) světelný tok dosahuje 350 lumenů. Účinnost je kolem 100 lumenů na watt a CRI až 90.

Jakou barvu světla může vláknová LED produkovat?

Vláknová LED žárovka se dělá ve dvou provedení. Slabá teplá a bílá teplá. Barva je závislá na barevné teplotě. Rozdílná barevná teplota je možná od 2800K po 6500K změnou procent využitých modrých a červených LED čipů. Větší obsah modrých LED čipu má za následek bělejší světlo (6500K), zatím co větší počet červených LED čipů přináší teplejší barvy světla (2800K)

Proč vláknové LED žárovky nepotřebují chlazení, zatímco běžné LED ano?

Vláknové LED žárovky mají velmi dobrá tepelný výkon. Dokonce po 2 hodinách běhu, žárovka nedosáhne více jak 30-35 stupňů celsia. Nemůže se spálit, pokud na žárovku sáhnete. Tento tepelný výkon je následkem kombinací několika faktorů. Například vláknová LED žárovka využívá jen 15mA proudu, a tím produkuje méně tepla než běžné 200mA žárovky. Navíc teplotní vyzařování z povrchu je mnohem větší díky vetší ploše a vnitřek žárovky je naplněn inertním plynem. Protože vláknová LED žárovka nepotřebuje hliníková chladič, které klasické LED vyžadují, může být navržena jen s využitím skla. Díky tomu může být vláknová LED žárovka vyráběna stejně jako klasické žárovky.

Životnost vláknových LED žárovek?

Vláknové LED žárovky vypadají jako klasické žárovky a také tak svítí, ale uvnitř je pohání LED, takže životnost je delší než 20.000 hodin v porovnání s klasickou žárovkou 2.000 hodin s menší spotřebou.